Mój Koszyk
Infolinia: 517 517 580
Kategorie
SM MegaMenu
Szukaj

O zaletach posiadania dysku SSD, czyli szybko, wydajnie i cicho

Przy zakupie sprzętu komputerowego wybór odpowiedniego dysku jest sprawą kluczową. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w dysk półprzewodnikowy, szerzej znany jako dysk SSD. Fakt, że zdobywa on coraz większą popularność zupełnie nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę ile korzyści niesie ze sobą jego posiadanie.

Budowa dysku SSD

Dysk SSD skonstruowany jest w oparciu o pamięci NAND flash, które w formie modułów umieszczone zostały na płytce PCB. Znajdują się na niej poza tym: pamięć podręczna, złącze komunikacyjne i zasilania oraz kontroler.

Dlaczego warto?

System i programy, które zdecydowanie szybciej się odpalają, wygodne przeglądanie zdjęć bez przerw koniecznych na ich żmudne załadowanie, dynamiczne kopiowanie plików – na to zdecydowanie można liczyć. Dysk SSD poprawia szybkość dostępu do danych i ich transferu, oszczędzając naprawdę sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. Jego wydajność, dzięki stałemu doskonaleniu technologii, stale wzrasta. Żywotność (mimo że zależy także oczywiście od użytkowania) opiera się na układach, które odpowiadają za równomierne zapisywanie danych na poszczególnych kościach pamięci, co decyduje o jednakowym zużyciu komórek.

Dysk SSD to niezwykle wytrzymała konstrukcja, a ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami stanowi nie tylko obudowa. Najistotniejsze jest, że nie posiada on części ruchomych, które mogłoby być szczególnie narażone w przypadku uderzeń i wstrząsów. Główną rolę odgrywa w nim elektronika, stąd nie trzeba się nieustannie zastanawiać czy nasze działania (chociażby częste przenoszenie sprzętu) wywołają uszkodzenia mechaniczne. Ten brak części ruchomych ma jeszcze jedną zaletę – sprawia, że dysk SSD pracuje naprawdę cicho – nic w środku nie wiruje, nic nie odwraca naszej uwagi i nie rozprasza.

Nasze dane są bardziej bezpieczne dzięki niskiej temperaturze pracy dysku SSD. Jego odporność waha się od minus 40 stopni do plus 80 stopni Celsjusza. To jednocześnie jeden z elementów wpływających na lepszą wydajność. Dłużej popracujemy też na baterii ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię, a sprzęt zaopatrzony w dysk dosłownie mniej nas obciąży, bo jego waga jest zwyczajnie niska.

Ceny dysków SSD stale się obniżają, stąd naprawdę warto zastanowić się nad taką właśnie inwestycją. Jeżeli zależy nam na wydajnej, cichej i szybkiej pracy, to takie rozwiązanie może się okazać strzałem w dziesiątkę.

więcej informacji o dyskach SSD »