Mój Koszyk
Infolinia: 517 517 580
Kategorie
SM MegaMenu
Szukaj

Jak wybrać odpowiedni zasilacz i jak o niego dbać

Bateria w laptopie pozwala nam na wygodną, ale ograniczoną w czasie prace bez konieczności podpinania zewnętrznego zasilania. Zasilacz do laptopa jest więc niezbędnym elementem, którego wybór ma duże znaczenie. Warto najpierw dowiedzieć się na co należy zwracać uwagę i co robić, by był on dopasowany do posiadanego sprzętu i Twoich potrzeb.

Sprawdź parametry
Niezależnie od tego, czy chcemy wymienić stary zasilacz, czy po raz pierwszy dopasować odpowiedni do kupionego laptopa, należy kierować się parametrami. Na każdym zasilaczu powinna znajdować się tak zwana tabliczka znamionowa zawierająca potrzebne informacje. W przypadku laptopa należy ich szukać na jego spodniej części. Kluczowe parametry to:
- napięcie (podawane w woltach – V) – tutaj istotna jest informacja na laptopie – wartość tam podana musi się zgadzać z tą na zasilaczu; dopuszcza się pewne – nieduże – odchylenia,
- natężenie (podawane w amperach – A) – w zasilaczu musi być takie samo lub większe w stosunku do informacji na laptopie – nie może być mniejsze,
- moc (podawana w watach – W) – wyliczamy ją poprzez pomnożenie napięcia i natężenia. Nie powinna być na zasilaczu niższa niż otrzymana wartość, może natomiast być wyższa.

Dopasuj rodzaj wtyczki
Sprawa dosyć oczywista, ale należy o niej wspomnieć i pamiętać. Rodzaj wtyczki musi pasować do wejścia, które posiada Twój laptop. Informacja na temat specyfikacji końcówki zasilającej w zasilaczu i modeli laptopów do których pasuje znajduje się zazwyczaj na stronie produktu. Jeżeli jednak nadal nie masz pewności czy zasilacz będzie pasował – zapytaj, chętnie doradzimy.

A może dwa zasilacze?
Posiadanie dwóch zasilaczy może się okazać świetnym rozwiązaniem, gdy zainteresuje nas stacja dokująca lub już ją posiadamy. W takiej sytuacji jeden zasilacz do laptopa wykorzystujemy, gdy jesteśmy poza domem, a drugi (który może wymagać większej mocy) na stałe podpinamy do stacji dokującej. Praktycznie i wygodnie!

Dbaj o zasilacz
Mamy nadzieję, że nie będziesz rzucał swoim zasilaczem ani po nim skakał, a tak na poważnie to naprawdę ważne jest czy o niego dbasz – ma to bowiem wpływ na czas, jaki będzie Ci służył. Ostrożnie zwijaj kabel zasilający i w czasie transportu odpowiednio zabezpiecz zasilacz. Najpierw wpinaj końcówkę zasilającą do laptopa, a następnie wtyczkę kontaktu, natomiast gdy kończysz pracę na laptopie najpierw odłącz zasilacz od laptopa, a następnie od kontaktu.

więcej informacji o zasilaczach do laptopów »